Hei Power Prayer työn ystävä,
Jumala vaikuttaa tässä ajassa ja haluaa varustaa omiaan olemaan valona ja suolana. Tiesithän, että iloitsemme sinusta ja haluamme kutsua sinua rohkaistumaan Jumalasta tapahtumiimme, joita löytyy runsaanlaisesti: kolme kertaa kokoontuvia kotipiirejä eri puolilla Suomea ja kuukausittaisia Varustamisiltoja viidellä paikkakunnalla. Meillä on seminaareja tulossa Lappeenrannassa, Oulussa ja Kotkassa sekä kuukausittaisia Miisu Piiparin vetämiä antoisia webinaareja toivotuista aiheista. Tarkemmat tiedot löydät nettisivuiltamme,
Siunattu talvileiripäivä pidettiin helmikuussa Vihdissä ja monille jäi jano; tätä tarvitaan lisää. Siksi minulla on ilo ilmoittaa viiden vuorokauden kesäleiristä elokuussa 13.-17.8. Kiponniemessä, Jyväskylän lähellä. Päivät kannattaa varata kalenteriin jo nyt. Opettamassa ovat viime kesän tapaan Miisu Piipari ja Martin Reén.
Hiljattain koimme kehotusta paastota yhdessä Suomen hengellisen tilan ja Power Prayerin puolesta. Koimme ikään kuin verhon Suomen yllä, pimeyden, joka estää Jumalan tarkoitusperiä toteutumasta. Paaston edetessä näimme rukouksessa verhon rullautuvan sivuun ja valon ja elämän virtaavan seurakuntiin uudella tavalla. Haluamme olla mukana siinä, mitä Jumala vaikuttaa tässä ajassa. Rohkaistu sinäkin ottamaan paikkasi ja astumaan siihen, mihin Jumala sinua kutsuu!

Taivaallinen yhtälö
”Pysykää minussa, niin minä pysyn teissä” Joh. 15:4
Selkeä ohje meille pysyä Hänen lähellään, itse asiassa vielä lähempänä; Hänessä, Hänen identiteetissään uutena luomuksena. Passion -raamatunkäännös kertoo asian vielä avarammin, vapaasti käännettynä näin:
”Sinun elämäsi täytyy pysyä sitoutuneena minun elämääni, niin minä pysyn sitoutuneena sinun elämääsi. Niin kuin oksa irrotettuna viiniköynnöksestä ei kanna hedelmää, sinunkin elämäsi on hedelmätön, ellet elä elämääsi läheisesti kiinnittyneenä minuun”.
Meidät on luotu yhteyteen, läheiseen yhteyteen, elämään riippuvaisena Hänestä joka hetki, aina. Se on Jumalan tarkoitus. Vihollinen puolestaan mieluusti tätä yhteyttä hajottaa ja rikki repii. Valitettavan usein myös siinä onnistuen. Pääsääntöisesti vihollinen käyttää aseenaan valhetta, joka kohdentuu meihin, vanhaan luontoomme tai vääristää käsitystämme Jumalasta.
Minulla on kokemusta molempien valhetyyppien nielemisestä niin, että valheet pääsivät muodostumaan mielenlinnakkeiksi asti. Ilouutinen on kuitenkin se, että Jeesus on voimallinen hajottamaan linnakkeet ja vapauttamaan, kun käännyn totuutta kohti. Oli käänteentekevää löytää papereistani ikään kuin Jeesuksen ja minun välinen keskustelu, joka kuuluu näin: ”En ole tehnyt riittävästi”. ”Et olekaan, mutta minä olen”. Siinä se on, koko totuus kiteytettynä. Saamme olla osallisia Hänen täytetystä työstään yksin armosta. Kyse ei ole minusta, siitä mitä minä osaan ja voin. Kyse on siitä, mitä Hän on ja mitä Hän osaa ja voi. Kyse on siitä, että minä voin nojata Häneen, turvautua Hänen täytettyyn työhönsä.
Tätä ei meinaa millään uskoa kaltaiseni suorittaja, joka on niellyt vihollisen valheita. Onneksi Jumala on kärsivällinen ja rakkaudessaan valmis toistamaan uudestaan ja uudestaan, niin monta kertaa kuin tarpeen on, jotta totuus laskeutuu päästä sydämen tasolle asti. Olen vajavaisena rakastettu ja niin olet sinäkin! Uutena luomuksena olen Jeesuksessa myös kykenevä, koska Hän minussa vaikuttaa tahtoa ja tekemistä.
Vertaus viinipuun oksista on puhutteleva; pelkkä kiinni oleminen riittää. Oksa ei tee mitään, ei puserra omassa voimassaan saadakseen hedelmän esiin. Se syntyy, kun on sen aika. Näin uskon meidänkin kohdallamme olevan: Jumala vaikuttaa kasvun omassa aikataulussaan, kunhan sydämemme on altis.
Pysytään siis Hänen lähellään, ei lähdetä pois! Jos etäisyyttä on päässyt syystä tai toisesta kertymään, hakeudutaan takaisin Hänen lähelleen – armo avaa oven. Elämä virtaa Hänestä ja täyttää meidät, muuttaa Hänen kaltaisuuteensa. Hänen kuvakseen meidät on luotu, heijastamaan Häntä kukin uniikilla tavalla omalla paikallaan. Kyseessä on taivaallinen yhtälö parhaimmillaan; minä Hänessä, Hän minussa.
Sinua siunaten,
Tuija